Kitörés lehet a biotermesztés?

2019.08.01

Hosszútávon biogazdálkodással lépne ki a külföldi zöldség-piacra a derecskei Héka Kft. Az OTP Agrár a sikeres magyar vállalkozókat bemutató Agrársztorik mellett nemrég indított sorozatában a régiós szinten meghatározó társaságokra fókuszál. Harmadikként a Debrecentől nem messze működő családi vállalkozást, a Héka Kft-t ismerhetik meg.


Immár három évtizede foglalkozik gabona-, olajos magvak-, valamint konzervipari- és zöldségnövények termesztésével egy hajdúsági városban, Derecskén a Héka Kft. A családi agrárvállalkozás középtávú célja, hogy felépítse saját ökológiai, és hagymaágazatát, a termesztéstől az értékesítésig. A vállalkozás a rendszerváltás óta van jelen a szántóföldi zöldségtermelés vertikumában, összesen 750 hektárnyi földet művelnek, amelynek keretében 20 főt foglalkoztatnak. Évente 3000 tonna zöldborsót, 10-15 ezer tonna csemegekukoricát takarítanak be a debreceni konzervgyár részére, emellett 7-8000 hektárnyi zöldítő vetőmagot is forgalmaznak, sőt van egy kisebb juhtenyészetük is.


Mezőgazdasági gyakorlatát a precíziós gazdálkodás szellemében alakította ki a társaság, ám a korszerű technológia mellett nagy hangsúlyt fektetnek a környezettudatos gazdálkodásra, és 80 hektáron jelenleg állnak át az ökológiai (bio) gazdálkodásra, vagyis a szintetikus szerek mellőzésével zajló termesztésre.


„A bioművelésben egységnyi területről nagyobb értékű termést lehet előállítani, de hogy mennyire éri meg, az majd pár év múlva derül ki, hiszen bár az átvételi ár másfél-kétszer nagyobb, technológiailag és szakmailag jóval komolyabb kihívás így termeszteni: a már kipróbált növényvédő szerek, illetve műtrágya nélkül, sok esetben kézi kapálással és egyéb hagyományos módszerekkel kell dolgozni” –
mondta a cég ügyvezetője, ifj. Hoch István. Az agrárvállalkozó hozzátette: „Ugyanakkor a biotermékekre egyre nagyobb a kereslet, különösen Nyugat-Európában, így biozöldségeinkkel és gabonáinkkal a külföldi piacokra is tervezünk belépni. Jelenleg a teljes területünk egytizede van átállás alatt, de ötéves távlatban akár a termesztésünk felét is megközelítheti a bio."

A vállalkozás évek óta működik sikeresen együtt az OTP Agrárral, legyen szó földfinanszírozásról, vagy akár gépvásárlásról. Jelenleg egy pályázati támogatás keretében öntőzés-fejlesztéssel, jövőre pedig egy nagyobb hűtőház felépítésével növelheti értékét a cég, az OTP Agrár segítségével.


„A tervezett hűtőházat egy csomagoló és válogató-gépsor egészíti ki, így az általunk termesztett és forgalmazott termékek közé felvehetjük a hagymát is, méghozzá versenyképesen. A magyar piacon ugyanis nagyon kevés a tárolható hagyma, az ősz végére a hazai termés legnagyobb részét eladják és novembertől júniusig importálni kell. A pályázat és a hitel kombinációjával olyan infrastruktúrát tudunk kialakítani, amellyel kiskereskedelmi értékesítésre kész csomagolásban, akár egész évben tudunk hazai hagymát árulni”
- fogalmazott ifj. Hoch István.

„Jó döntésnek tartjuk, hogy az OTP az agrárvállalkozóknak külön szervezeti egységet hozott létre, mert a mezőgazdaság finanszírozása eltér sok más ágazatétól. Olyan csapat dolgozik ott, akik szakmailag felkészültek és értik a problémáinkat. Emiatt könnyű velük együttműködni és hamar közös pontra tudunk jutni” – tette hozzá az ügyvezető, aki harmadik generációs vezetője a cégnek.


„Ami engem illet, ebben nőttem fel gyerekként, az előnyeit és a hátrányait is láttam, de tetszett a szakma és örömmel maradtam benne és viszem tovább szüleim, nagyszüleim örökségét. Igaz, hogy ez nem 8-tól 4-ig tartó munka, viszont szezonális, hol kevesebb, hol több dolog van, és ettől izgalmasabb is. A legtöbb gazdaságban pedig már nem gumicsizmában, inkább okos-telefonnal, műholdas rendszerekkel kell dolgozni, miközben lassan tíz éve nemhogy klímás, de önvezető traktorokat használunk. Tehát sem a munkakörülményekben, sem a fizetésekben sincs akkora különbség más szakmákhoz képest, így egyelőre értetlenül állok azelőtt, miért olyan nehéz - munkakörtől függetlenül - fiatal munkatársakat találni” -
tette hozzá ifj. Hoch István.


Az OTP Agrár sikeres magyar vállalkozásokat bemutató sorozatában korábban a Szarvasi Mozzarella Kft., a Pankotai Agrár Zrt., a Lipóti Pékség, valamint a Hivekovics Családi Gazdaság szerepelt egy-egy rövidfilmmel. A régiós szinten meghatározó társaságokról indított sorozatban pedig elsőként a DélKerTÉSZ, majd a Laposa Borbirtok volt látható.