A kukorica termesztéstechnológiája: az agrotechnika fontossága

2022.03.08

Bár napjainkban jóval magasabb termésátlagok érhetők el, mint egy évszázaddal ezelőtt, az egy hektáron megtermeszthető kukorica mennyisége tovább is növelhető. Az erről szóló cikksorozat első részében az OTP Agrár szakértői azt vizsgálták meg, hogy miért fontos a megfelelő vetőmag megválasztása, ezúttal pedig a termesztéstechnológiai tényezőket vették górcső alá.

A cikk témáját adó termesztéstechnológiai tényezők alatt a növénytermesztésben alkalmazott beavatkozások összességét értjük, ám azt, hogy ezek milyen intenzitással valósíthatók meg, nemcsak környezeti, műszaki és agronómiai feltételek, hanem pénzügyi szempontok is meghatározzák. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy a technológia megválasztása során mindenképp figyelemmel kell lennünk a választott hibrid igényeire is (hibridspecifikus technológia), valamint, hogy mind a hibridválasztás, mind pedig az alkalmazott agrotechnika az adott területre jellemző éghajlati-időjárási-talajtani ismereteinkre épül. Az effajta „tervezés” nem igényel külön pénzbefektetést, mégis érdemes rá nagy hangsúlyt helyezni.

Az amerikai kukoricatermési rekordokhoz alkalmazott termesztéstechnológia eltér a hazai termesztéstechnológiai rendszertől több ponton is, azaz nemcsak a biológiai alapokban (alkalmazott hibridekben) van különbség, hanem az egész termesztéstechnológiában. A teljesség igénye nélkül bemutatjuk azon agrotechnikai elemeket, amelyek hozzájárulhatnak a termések növeléséhez és a termésbiztonság fokozásához. Nem kívánunk műtrágyázási vagy növényvédelmi „szabványokat” ismertetni, inkább a termesztéstechnológiai összefüggésekre szeretnénk felhívni a figyelmet.

A talajművelés előkészíti a talajt a vetésre, irtja a gyomokat, bedolgozza a talaj felszínére kiszórt trágyát vagy műtrágyát, bekeveri a növényi maradványokat a talajba, és elősegíti a talaj felmelegedését a korai vetéshez. Az elmúlt évtizedekben azonban az amerikai gazdálkodók folyamatosan csökkentették a talajművelést, a műveletek számának vagy intenzitásának korlátozásával vagy a talajművelés teljes megszüntetésével (no till). A csökkentett talajművelésnek számos előnye van, többek között a növényi maradványok talajfelszínen tartása csökkentheti az eróziót és megőrzi a talaj nedvességét, ezáltal mérsékelheti az aszály hatását a terméshozamra. A kukorica esetében pedig a víznek óriási szerepe van a terméseredmények maximalizálásakor. A talajfelszínen hagyott növényi maradványok ugyanakkor kiváló életfeltételeket biztosítanak a kártevőknek. Ez az amerikai kukoricatermesztőknek nem okoz problémát, hiszen elérhetőek olyan genetikailag módosított kukoricahibridek, amelyek rezisztensek mind a kukoricamollyal, mind a kukoricabogárral szemben, de hazánkban a génmódosított (GM) növények termesztése tilos. A GM növények kereskedelmi célú termesztése az EU-ban is csak az EU teljes kukoricaterületének közel 1%-ára korlátozódik (101 ezer hektár GM kukorica Spanyolországban és Portugáliában 2021-ben).

Hazánkban a kártevőkkel szembeni lehetséges védekezés egyik módja az okszerű vetésváltás alkalmazása. A kukorica alapvetően nem igényes az előveteményre, a növényi sorrendbe jól beilleszthető. A kukorica a részleges monokultúrát is jól viseli, mégis hátrányok érik a termelőt, mert egyrészt elszaporodhatnak a nehezen irtható herbicidrezisztens gyomok, másrészt a kórokozók és kártevők fokozott megjelenése és kártétele is problémát okozhat, harmadrészt csökkenhet a termés mennyisége, főleg aszályos évjárat esetén. Az ésszerű vetésváltás alkalmazása nem jár többletköltséggel, ugyanakkor másodlagosan költségmegtakarítást eredményezhet (pl.: kevesebb herbicid- és inszekticid használat). Ezentúl a vetésváltás gyakran kulcsfontosságú elem a fenntartható mezőgazdasági termelési rendszerhez is, hiszen a növényvédőszerek mellett csökkentheti a műtrágya iránti igényt is (a műtrágya kijuttatását gyakran a korábbi nitrogénmegkötő növényekhez igazítják).

Ha már a műtrágyánál járunk, akkor kétség nem fér ahhoz, hogy a kukorica nagy tápanyagigényű növény. Termésmennyiségét a nitrogénellátás kiemelten befolyásolja, azonban nem érdemes az optimálisnál több nitrogént kijuttatni, mert azontúl, hogy termésdepressziót okoz, még környezetvédelmi problémákat is előidézhet. Ezen túl pedig a kukoricatermesztés jövedelmezőségét is csökkenti, pláne a mostani műtrágya árak mellett. Sok tényező befolyásolja az optimális műtrágya adagok nagyságát, egyebek mellett például az elővetemény, az évjárat, a hibrid tulajdonságai, és az alkalmazott tőszám. Megjegyzendő az is, hogy egyre korszerűbb kukoricahibridek kerültek és kerülnek a termesztésbe, amelyeknek a műtrágyahasznosító képességük egyre jobb. Míg az 1970-80-as években 180 kg/ha nitrogén hatóanyag jelentette az agroökológiai optimumot, addig napjainkban ez 120 kg/ha nitrogén hatóanyag. Nemcsak a nitrogén fontos a makroelemek közül, a foszforra és káliumra is kiterjedő komplex tápanyagutánpótlás a célravezető a terméseredmények maximalizálásakor. A világ a fenntartható növénytermesztés felé robog, így a kíméletes tápanyaggazdálkodás az igazi kihívás, azaz a termelőknek a növénytáplálási döntéseiket a talajtulajdonságok pontos ismeretére és a talajvizsgálati eredményeikre kell alapozni a jövőben.

Klorofill mérőműszer alkalmazása kukoricában1

A következő lényeges tényező, amely hatással van a termés nagyságára az az alkalmazott tőszám. A kutatók már az 1900-as évek elején tisztában voltak azzal, hogy a termékenyebb területeken nagyobb tőszámmal is vethető a kukorica a hozam optimalizálása érdekében. A század közepére pedig megállapították, hogy nitrogén műtrágyázás még inkább támogatja a tőszámsűríthetőséget. Azt, hogy milyen sűrűre vethetjük a kukoricát, a talaj víz- és tápanyag-ellátottsága, illetve a hibridnek a tőszámsűríthetősége egyaránt meghatározza. Ha a területünkön gyakrabban fordul elő aszály, nem érdemes megnövelt növényszámmal dolgozni, mert a végén többet visz, mint amit hoz.

Ha a fenti agrotechnikai paraméterekben döntésre jutottunk, egy újabb kérdés vetődik fel. Mikor vessük el a kukoricát? Van -e jelentősége? A vetés idejére azt mondhatjuk, hogy „amilyen hamar csak lehet, de ne túl korán”. A kukorica származásából adódóan érzékenyebb a hidegre, így, ha egyöntetű, gyorsan kelő állományt szeretnénk, meg kell várni, amíg a talaj kellően felmelegedett (8-10 0C-os talajhőmérséklet). A kukorica fejlődésének korai szakaszában (6 leveles állapotig) tapasztalhatunk lilás elszíneződést a leveleken, ami később megszűnik. Az esetek legnagyobb részében ez is a hideghatással magyarázható, ugyanis a pár leveles kukorica „fázik”, ha nem ideális számára a hőmérséklet. Szerencsére ez nincs hatással a terméseredményekre. Ugyanakkor előfordulhat olyan eset is, amikor az antociános színeződés hátterében foszfor hiány áll. A vetésidő megválasztásában nemcsak az éghajlati-talajtani ismereteinkre célszerű hagyatkozni, de érdemes figyelembe venni a hibrid adottságait is.

A kukorica nemcsak tápanyag- és melegigényes növény, a víz megléte is nagyon fontos. A csapadékhiányt öntözéssel tudjuk pótolni. Különösen fontos virágzáskor-termékenyüléskor a víz mennyisége, valamint a július-augusztusi csapadék mennyisége, mivel a kukorica vízigénye a címerhányás és a csőképzés idején a legnagyobb. Az öntözés egy olyan agrotechnikai elem, amely elengedhetetlen, ha kukorica rekordterméseket szeretnénk elérni. Persze itt jön a kérdés, hogy az öntözés költségét hány tonna terméstöbblet árbevétele képes kompenzálni, mert az öntözés akkor gazdaságos, ha többet hoz, mint amennyibe került. És itt visszatérünk a vetésváltás fontosságához, hiszen az öntözési beruházások megtérülését nagyban befolyásolja a termelő által választott vetésszerkezet is. Sajnos a jövőre nézve elmondhatjuk, hogy a kukorica vízigénye szempontjából kritikus fenofázisokra prognosztizálnak jelentősen kevesebb csapadékmennyiséget a különböző klímamodellek, így a klímaváltozással összefüggésben a jövőben elképzelhető, hogy a kukoricatermesztés egyik alapvető agrotechnikai elemévé lép elő az öntözés.

A kukoricatermesztés sikerességét alapvetően meghatározza a kórokozók, kártevők és gyomok elleni védekezés is. A gyomok, a betegségek és a kártevők sajnos mindenütt jelen vannak, és versenyeznek növényeinkkel, vagy károsítják azokat. Minden olyan kártétel, élettani elváltozás, amely a zöld, fotoszintetizáló vegetatív felületet csökkenti, potenciális terméscsökkentő tényező. Mind az anyagi szempontokat, mind az eredményességet szem előtt tartva, az integrált növényvédelemmel jár jól a termelő, azaz, ha a direkt és az indirekt növényvédelmi módszereket együttesen alkalmazza. A direkt módszerek mindig költségnövekedést eredményeznek (pl.: peszticidek). Az indirekt eszköztár pedig azt jelenti, hogy a teljes termesztéstechnológiát úgy választja meg a termelő, hogy az egyben a tervezett növény védelmét is szolgálja (pl.: rezisztens fajta/hibrid, vetésváltás stb.).

A kukorica betakarításánál elsődleges cél a veszteségek minimalizálása, és pénzügyi oldalról kedvező, ha ezt a munkaműveletet minél alacsonyabb szemnedvességtartalomnál tudjuk elvégezni. A kukoricahibridek betakarításkori szemnedvességtartalmát egyrészt a hibrid tulajdonságai (tenyészideje, vízleadó képessége stb.), másrészt az évjárat, harmadrészt pedig a víz- és a tápanyagellátás mértéke határozza meg. A végtelennek tűnő döntések sorában, amelyeket minden évben újra és újra meg kell hoznia a gazdáknak egy fontos szempontot kell szem előtt tartaniuk: minden összefügg mindennel, és ezért kell komplex rendszerben kezelni a hibridválasztást, a terület ökológiai adottságait és a termesztési színvonalt.

A cikksorozat utolsó részében a kukorica élettani igényeit fogjuk bemutatni. A termesztési rendszerünkben a kiindulópontot a termőhely alapos ismerete jelenti, így hasznos, ha tisztában vagyunk a kukorica talaj-, fény-, hőmérséklet-és vízigényével. Ideális esetben, ha „szerencsénk” van, a kukorica igényei egybeesnek a termőterület adottságaival.

Felhasznált források:

https://www.agronaplo.hu/szakfolyoirat/2007/04/szantofold/a-kukoricatermesztes-feltetelei-termesztesi-technologiak-es-a-fajtak-kolcsonhatasa

Sárvári M.-Boros B. (2010): A vetésváltás és az NPK tápanyagellátás hatása a kukorica termésére. Növénytermelés szakfolyóirat, 59.3., 37-52 oldal



1
A klorofill egyik fő szerkezeti eleme a nitrogén. Széles körben használnak klorofill mérőműszert, hogy megbecsüljék a növények nitrogéntartalmát. Teszik ezt azért, mert a levelek nitrogéntartalmának növekedésével összefüggésben több szemtermés képződik.

Ajánljuk további friss híreinket a témában.

Betöltés...