Egyszerűsített, „zöld folyosós” beruházási hitelekkel várja az OTP az uniós projektek beindulását

Minimális, 5 százalékos önerőt igénylő konstrukciót dolgozott ki az OTP Bank – az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány és az OTP Hungaro-Projekt Kft. bevonásával – amely segítségével a Vidékfejlesztési Programban kedvezményezett mikro- és kisvállalkozások is egyszerűen megoldhatják projektjeik finanszírozását.

Az uniós támogatások lehívása 2017-2018-ban érezhetően felpörgetheti a beruházásokat– jelentette ki egy háttérbeszélgetésen Benedek Fülöp, az OTP Bank agrárágazati ügyvezető igazgatója. A magyar mezőgazdaság az elmúlt 2-3 évtizedben nem volt ilyen jó pénzügyi helyzetben, mint tavaly, amikor 130 milliárd forintot ért el az eredmény. Ugyanakkor az élelmiszeripar teljesítményében a hosszú és folyamatos visszaesés után 2010 után állt be fordulat, de még mindig kritikus az iparág versenyképessége. Ezen változtatni kell, amin az uniós támogatások segíthetnek. De meg kell mozgatni azt a 600-700 milliárd forint forrást is, ami az agráriumban felhalmozódott. Ehhez pedig programok kellenek – tette hozzá az ügyvezető igazgató.

Új helyzetet hoz a finanszírozók számára is, hogy a Vidékfejlesztési Programban a kormány által meghatározott 80:20 százalékos arányban jutnak támogatáshoz a kis- és közepes vállalokozások, illetve a nagyobb termelők. Márpedig ez azt is jelenti, hogy a kis vállalkozások beruházásainál nem csak a megvalósításhoz kell a támogatás, hanem a működtetésénél is szükség lesz rá, ami pedig kockázati tényező. Az 1350 milliárd forintos keretű Vidékfejlesztési Program forrásainak 60 százaléka megy az agrárfinanszírozás számára a motort jelentő beruházásokra. Kihívást jelent a pénzintézetek számára, hogy ennek a banki finanszírozását egy megváltozott pályázati rendszerben kell megoldani – jelentette ki Szabó István, a bank agrárágazati ügyvezetőigazgató-helyettese. A pályázók jellemzően heterogén, alacsony árbevételű vállalkozások, minimális üzleti múlttal. Hogy könnyebben eligazodhassanak a sokuk számára vélhetően idegen, banki terepen, számukra az OTP Bank – az OTP Hungaro-Projekt és az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) bevonásával– egy „zöld folyosós” finanszírozási rendszert dolgozott ki. Ennek kialakításakor figyelembe vették, hogy az ügyfelek fedezeti oldalról a hagyományosan elvártnál gyengébbek. Szabó István a rendszer lényegét egy 100 millió forintos, 50 százalékos támogatási intenzitású projekt példáján keresztül vázolta fel. Eszerint a pályázaton nyertes hitelfelvevőnek elég 5 százalék önerővel rendelkeznie – amelynek viszont készpénzben kell rendelkezésre állnia. Emellé a „zöld folyosós” konstrukcióban 25 százalékos bankgaranciát biztosítanak, és a projekt összértéke 51 százalékának megfelelő beruházási hitel mellé igénybe vehető 19 százalék támogatás előlegező hitel is.

Mire a nyertes pályázatok megjelennek, előreláthatólag júniusban, az OTP „zöld folyosós” konstrukciója a piacon lesz – közölte Szabó István. A különböző kedvezmények bevonása és a kedvező kamatkörnyezet lehetővé teszi, hogy hosszú távon fix kamattal kínálják ezt a terméket. Mint hangsúlyozta, az OTP Hungaro-Projekt szakértői tevékenysége biztos bázist nyújt banknak, csakúgy, mint az AVHGA közreműködése.

Az alapítvány 2011-ben még mintegy 90 milliárd forintnyi hitel mögött állt a maga garanciájával, 2016-ra pedig ez az összeg 208 milliárd forintra növekedett – mondta Herczegh András, az AHVGA ügyvezető igazgatója. Egyik legnagyobb partnerük az OTP, az alapítvány garanciaállományából a bank agrárügyfeleinek folyószámlahitelei mögötti kezességvállalás több mint 50 milliárd forintot tesz ki.

Az alapítvány portfóliójában a mikrovállalkozások aránya 85 százalék, így már megvan a tapasztalatuk, hogyan lehet e cégek hitelképességét vizsgálni – hangsúlyozta Herczegh András. A „zöld folyosós” modell erénye, hogy a projektek egyes szakaszaiban felmerülő igényekhez igazították a konstrukciót, a finanszírozás a beruházások pályázatokban előírt mérföldköveihez igazított ütemezésben történik.

A „zöld folyosó” finanszírozási modell illeszkedik az OTP által követett fejlesztési stratégiához. Az egyes termékek kialakításakor az automatizált, egyszerűsített rugalmas, átlátható és gyors kulcsszavakat veszik figyelembe – hangsúlyozta Csonka Tibor a bank vállalati igazgatóságának ügyvezető igazgatója. Ennek megfelelően például akár online-módon is lehetőség van a számlanyitásra – persze mivel a digitális aláírás egyelőre nem működik, egy szignó erejéig azért személyesen is be kell menni a fiókba. A kisvállalkozóknak pedig a számla mellé olyan kényelmi szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek például lehetővé teszik az, hogy a számlázási és könyvelési és banki tranzakciói egy platformon legyenek elvégezhetők, megspórolva ezzel sok, egyébként adminisztrációra fordított munkaórát.



Stabil partner itthon és a régióban

Az OTP-bankcsoport eredménytermelőképessége stabil, amit a 2016-ban elért 200 milliárd forint fölötti eredmény is jelez – adott rövid tájékoztatást Benedek Fülöp. Az agrárágazati ügyvezető igazgató beszámolója szerint ez annál is nagyobb eredmény, mert az átlagos marzs csökkent, az OTP-csoport így ezt a teljesítményt piaca növelésével érte el.

Az OTP Bank hagyományaihoz híven az agrárágazati igazgatóság célja, hogy a maga területén jelentős piaci szereplő legyen. A mezőgazdaság finanszírozásában az OTP mellett több európai nagybank is harcba szállt. Növekszik a verseny, ami a szolgáltatások bővítésére és költségcsökkentésre kényszeríti a bankokat. Az OTP célként azt tűzte ki, hogy a 2014-2015-ben elért 12 százalékos agrárágazati piaci részesedés 2020-ra elérje a 20 százalékot. Mivel most 18-18,5 százalék körüli szintet ért el az OTP az agárpiacon, ezt a célt – amennyiben az állam nem hoz korlátozó intézkedéseket –  jó eséllyel ezt a célt el is érik – mondta Benedek Fülöp. A leánybankok többségénél 30 százalékkal nőtt az agrárhitelezés részaránya, és a bank nagy lehetőséget lát a határmenti OTP-fiókok együttműködésében, amire már több pozitív példa is akad.

Ajánljuk további friss híreinket a témában.

Betöltés...