Jogszabályok érthetően

2017.10.03

A Magyar Közlöny 2017. szeptember 25. és október 1. között megjelent számaiban található, az agrárgazdálkodást érintő jogszabályok

A 39. heti összefoglalónkat itt olvashatja:

Magyar Közlöny 154. szám (2017.09.25.)

Agrárgazdasági tevékenységet érintő rendelkezést nem tartalmaz.

Magyar Közlöny 155. szám (2017.09.25.)

Agrárgazdasági tevékenységet érintő rendelkezést nem tartalmaz.

Magyar Közlöny 156. szám (2017.09.25.)

1. A Kormány 289/2017. (IX. 25.) Korm. rendelete a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet módosításáról

Közzététel napja: 2017.09.25.
Hatályba lépés napja: 2017.10.02.

A megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter  a Kormány megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tagja.

A miniszter a megyei jogú városok fejlesztéséért való felelőssége keretében felelős

a) a Kormány és a megyei jogú város önkormányzata között, a megyei jogú város további fejlődése és megújulása érdekében létrejött együttműködési megállapodásokban a Kormány részére meghatározott feladatok végrehajtásának irányításáért és

b) a Kormány feladatkörükben érintett tagjainak az együttműködési megállapodások végrehajtásával kapcsolatos tevékenységének összehangolásáért és ellenőrzéséért.

Magyar Közlöny 157. szám ( 2017.09.27.)

Agrárgazdasági tevékenységet érintő rendelkezést nem tartalmaz.

Magyar Közlöny 158. szám ( 2017.09.28.)

Agrárgazdasági tevékenységet érintő rendelkezést nem tartalmaz.

Magyar Közlöny 159. szám ( 2017.09.29.)

1. A földművelésügyi miniszter 47/2017. (IX. 29.) FM rendelete a földminősítés részletes szabályairól

Közzététel napja: 2017.09.29.
Hatályba lépés napja: 2017.10.01.

A rendelet az alábbi témakörök szerinti szabályozást tartalmaz:

a) a földminősítésre vonatkozó általános rendelkezések (A földminősítés célja a termőföld, valamint a mező- es erdőgazdasági művelésre alkalmas, illetve alkalmassá tettföld művelési ágának, illetve minőségének megállapitása.)

b) osztályba sorozás (a földterület minőséget osztályba sorozással kell megállapítani.)

c) az erdő, a fásított terület és a nádas művelési ágú földterületekre vonatkozó osztályba sorozás különszabályai (Erdő művelési ágba tartozó földterület esetében az osztályba sorozást az erdő művelési ághoz tartozó községi mintatérleirások alapján kell elvegezni.)

d) a földminősítés eredményének a térképi adatbázisban, illetve az ingatlan-nyilvántartásban történőnyilvántartása, a változások átvezetése (A művelési ágak és azon belül a minőségi osztályok határvonalait, valamint ezek megjelölését a térképi adatbázis tartalmazza.)

e) a járási és községi mintaterekkel kapcsolatos szabályok (A járási mintaterek földminősitési szempontú leírását a járási mintatérjegyzék, a községi mintaterek földminősítési szempontú leírását a községi mintatérjegyzék tartalmazza.)

f) a földrészlet határvonalában, a település közigazgatási határvonalában, valamint a településenbelül a fekvéshatárok határvonalában bekövetkezett változásokra vonatkozó külön szabályok (A földminősítést el kell végezni, amennyiben a földrészlet határvonalának megváltozása a földminősítés adataiban is változást eredményez.)

g) földminősítésre jogosító végzettségek és a földminősítő igazolvány (Földminősítési tevékenységet az végezhet, aki alap- vagy mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben agrármérnöki, erdőmérnöki, kertészmérnöki, tájépítész mérnöki, tájrendező és kertépítő mérnöki, növénytermesztő mérnöki, mezőgazdasági mérnöki, környezetgazdálkodási agrármérnöki, gazdasági agrármérnöki, vidékfejlesztési agrármérnöki, természetvédelmi mérnöki, mezőgazdasági szakoktatói, geográfusi, szőlész-borász mérnöki, környezetmérnöki, mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki vagy növényorvosi végzettséget szerzett.)


2. A földművelésügyi miniszter 49/2017. (IX. 29.) FM rendelete a kisüzemi bortermelői regiszterről

Kihirdetés napja: 2017.09.29.
Hatályba lépés napja: 2017.10.01.

A rendelet az alábbi témakörök szerinti szabályozást tartalmaz:

a) értelmező rendelkezések (adómentes bor, borkísérő okmány, bor-pincekönyv, kisüzemi bortermelő, kitelepülés)

b) a kisüzemi bortermelői regiszter vezetésének lehetősége ( A kisüzemi bortermelő a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény 19. §-a es a Jöt. 137. §-a szerinti nyilvántartását a bor-pincekönyvben vagy a kisüzemi bortermelői regiszterben vezeti.)

c) a kisüzemi bortermelői regiszter felépítése és vezetése (A kisüzemi bortermelői regisztert a rendelet melléklete szerint kell vezetni.)

d) a borászati termékek előállításának nyomon követése (A nyilvántartó lap az egy boraszati üzemben tárolt egy borászatitermék-tétel vezetésére szolgál.)

e) a forgalombahozatali engedéllyel nem rendelkező tételek kiszállításának, értékesítésének nyilvántartása (A más borászati üzembe történő szállítás vagy kiszerelés céljából történő ki- és visszaszállítás esetén a készletváltozást, annak dátumával, a szállítást igazoló borkísérő okmány számának, valamint a szállítás céljának feltüntetésével, a kiszállítás napján kell a nyilvántartó lapra vezetni.)

f) a forgalombahozatali engedéllyel rendelkező tételek készletváltozása (A forgalombahozatali engedéllyel rendelkező tételek készletváltozását az értékesitésről szóló bizonylatokon kell nyílvántartani.)

g) az adómentes bor fogyasztásának rögzítése (Az adómentes bor fogyasztását a havonta elfogyasztott mennyiség összesítésével, legkésőbb a tárgyhót követő első munkanapon kell bejegyezni a kisüzemi bortermelői regiszterbe.)

h) a kisüzemi bortermelői regiszter előállítása és hitelesítése (A kisüzemi bortermelői regisztert a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa  állítja elő és hitelesíti.)

i) a kihozatal és veszteség elszámolása (Az elszámolást a nyilvántartó napon kell elvégezni.)

j) a számítógéppel vezetett kisüzemi bortermelői regiszterrel szemben támasztott követelmények (Aszámítógép program használatát legkésőbb a használat megkezdését megelőző munkanapig írásban tett nyilatkozat formájában be kell jelenteni a területileg illetékes hegybírónak.)


Budapest, 2017. október 2.

Betöltés...